Aranżacje salonu

Aranżacje salonu

Centrum mieszkania pełni często wiele funkcji. Oprócz rekreacyjnej niejednokrotnie staje się jadalnią, sypialnią, a nawet biurem. Mowa tu oczywiście o salonie, który warto zaaranżować w sposób funkcjonalny, ale także wygodny. Wiele jednak zależy od wielkości mieszkania, a także funduszy, jakimi dysponujemy i pomysłowością.

Styl salonu

Z reguły salon jest miejscem, gdzie spędzamy większą część dnia, dlatego warto zadbać o to, by wypełniały go kolory, które lubimy, tak by zapewniały nam komfort i poczucie bezpieczeństwa. Barwy powinny być w zbliżonej tonacji. Dobrze jest, jeśli kolory i styl aranżacji tworzą spójną całość. Należy pamiętać, że jeden rodzaj materiału będzie inaczej wyglądał w każdym odcieniu. Do wyboru jest kilka podstawowych stylów: tradycyjny, minimalistyczny, industrialny, glamour, nowoczesny, a także skandynawski, który w ostatnim czasie cieszy się sporą popularnością.

Plan

Zanim zaczniemy aranżację, warto stworzyć projekt wnętrza. Pomoże to w ułożeniu naszej wizji i da realny obraz wyglądu nowego salonu. Można skorzystać z aplikacji i programów do projektowania wnętrz, a także z usług profesjonalnego projektanta.

Meble do salonu

Jeśli dysponujemy małym metrażem, warto wybrać meble, które zaoszczędzą jak najwięcej miejsca. Dobrym wyborem są meblościanki do salonu, które praktycznie wypełnią ścianę i zapewnią sporo miejsca do przechowywania. Jeśli zaś salon będzie także sypialnią, trzeba wybrać wygodną kanapę, bądź narożnik, który zapewni wygodę podczas snu. Aby nadał lekkości pomieszczeniu, powinien być na nóżkach. Postawiony na środku, będzie wyglądać stylowo. Kiedy salon ma być także jadalnią, należy dobrać stół i wygodne krzesła, dostosowane wysokością do naszych potrzeb. Często połączony jest także z kuchnią, dlatego należy zwrócić uwagę, by stanowiła ona naturalne przedłużenie salonu, a nie odrębną część.

Kupno mieszkania a salon

Kiedy dopiero planujemy zakup mieszania, przy wyborze idealnego salonu, trzeba skupić się na kilku aspektach. Ważnym elementem jest wysokość, a także wielkość pomieszczenia. Stosunkowo wysokie mieszkania będą sprawiać wrażenie bardziej przestronnych, a im większa powierzchnia, tym więcej możliwości do zaaranżowania. Istotny jest także kształt salonu. Jeśli jest dość prosty, tzn. w kształcie prostokąta, będzie bardziej ustawny, co ułatwi wydzielić strefy funkcjonalne. Pomocna jest wtedy agencja nieruchomosci gdynia, gdzie można zapoznać się z planem mieszkań. Wtedy dużo łatwiej przyjrzeć się tym elementom i wybrać mieszkanie z salonem dostosowane do naszych potrzeb.