Ceny nad polskim morzem – gdzie najbardziej opłaca się wyjechać na wakacje?

Ceny nad polskim morzem – gdzie najbardziej opłaca się wyjechać na wakacje?

Wczasowicze często narzekają, na wysokie ceny panujące nad polskim morzem a internet owiewają kolejne posty z tak zwanymi paragonami grozy. Czy faktycznie wszędzie nad Bałtykiem jest tak drogo? Którą część wybrzeża wybrać najlepiej, jeżeli nie chcemy, aby wakacje puściły nas z torbami? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Ceny nad Bałtykiem

Dane z roku 2023 wskazują, że trzyosobowa rodzina wydaje średnio 375 złotych na pobyt nad polskim morzem – w kwotę tę jest wliczony koszt wszystkich wydatków oprócz noclegu. Jeżeli mowa o noclegach, to kosztują one nas średnio 500 złotych tygodniowo za osobę. Czy to wysokie kwoty? Cóż – jeden turysta powie, że tak, inny powie, że nie. Jeżeli mowa o noclegach to podana kwota mogła zapewne zaskoczyć osoby korzystające z hoteli – w ich przypadku średnia cena za nocleg dla jednej osoby to około 100 złotych dziennie. Średnią zaniżają z kolei domki i kempingi, których nad naszym morzem nie brakuje. W których częściach kraju zapłacimy najmniej za noclegi?

Która część polskiego wybrzeża jest najtańsza?

Wschodnie, środkowe a może zachodnie wybrzeże – gdzie zapłacimy najmniej za wakacje? Jeżeli zależy nam na zapłaceniu jak najmniej za wakacje, to wybór zachodniego i środkowego wybrzeża nie jest dobrym posunięciem. Nie ma co ukrywać – Międzyzdroje, Darłowo czy Kołobrzeg są po prostu drogie. Nieco korzystniej w tym zestawieniu wypadają mniejsze miejscowości takie jak na przykład Ustka, choć i tu w szczycie sezonu ciężko jest znaleźć apartament w atrakcyjnej cenie. A może w takim razie Półwysep Helski? Cóż średnia cena wynajmu domku w Chałupach to 600 złotych na dobę za 6-osobowy obiekt. Gdzie w takim razie szukać atrakcyjnych cen nad Polskim Morzem? Podpowiemy – im bardziej na wschód, tym taniej.

Ile zapłacimy za wakacje na Mierzei Wiślanej?

Ile zapłacimy za wakacje po wschodniej stronie polskiego wybrzeża? Okazuje się, że w tej części kraju znajdziemy wiele atrakcyjnych ofert noclegowych – są to zarówno kuszące wysokim standardem apartamenty w Krynicy Morskiej, jak i mające wszystko, co potrzeba (sanitariat, miejsca wypoczynku, dostęp do energii elektrycznej) kempingi malowniczo wpisane w krajobraz Mierzei Wiślanej. Jeżeli mowa o cenach to nie są one wysokie – średnia cena dania obiadowego w Jantarze to 38 złotych, podczas gdy w Międzyzdrojach są to już 43 złote. Warto podkreślić, że są to średnie – zarówno w jednym jak i drugim mieście oczywiście znajdziemy lokale serwujące obiady w niższych cenach. Jest ich natomiast więcej właśnie po wschodniej stronie polskiego wybrzeża.