Jak światło może odmienić Twoje mieszkanie?

Jak światło może odmienić Twoje mieszkanie?

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w wystroju wnętrza. Pełni doskonałą funkcję dekoracyjną i wprowadza wyjątkowy klimat. Jak zatem wykorzystać światło, aby urozmaicić wnętrze mieszkania? Podpowiadamy!

Jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie pełni w mieszkaniu przede wszystkim funkcję praktyczną. Powinno być zatem odpowiednio dobrane, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład w kuchni, światło główne ma za zadanie dobrze oświetlić pomieszczenie. Lampę należy zatem dobrać odpowiednio do jego wielkości. Równie istotne jest tak zwane światło zadaniowe. Służy do oświetlenia przestrzeni służącej do wykonywania konkretnych czynności. Znaleźć je możemy na przykład w łazience nad lustrem, w sypialni lub salonie - obok ulubionego fotela. Najważniejsze podczas urządzania mieszkania jest zatem dokładne zaplanowanie oświetlenia. Powinno być funkcjonalne, ale jednocześnie wpasowywać się w wystój wnętrza.

Oświetlenie, a funkcja dekoracyjna

Oświetlenie pełni również funkcję dekoracyjną. Może wpływać na wygląd pomieszczenia. Dzięki różnym rodzajom oświetlenia, jak oryginalne wiszące lampy, stylowe kinkiety, oświetlenie LED-owe możemy stworzyć ciekawie wyglądające wnętrza, które z pewnością będą prezentować się interesująco. Oświetlenie można również dobrać w zależności od stylu panującego we wnętrzu. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie pomieszczenia może być podświetlenie obrazów. Taki zabieg sprawi, że ściany będą stanowiły ciekawy element dekoracyjny. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku stylu klasycznego lub vintage. Z kolei dla stylu loftowego niezwykle charakterystyczne są żarówki na czarnym kablu, które świetnie prezentują się w surowych aranżacjach. Jeśli zależy Ci na przytulnym wnętrzu, zdecydowanie lepiej sprawdzą się lampy z drewnianymi elementami lub kinkiety z materiału. Warto również zastosować ciepłą, nieco żółtą barwę światła, które wprowadza do pomieszczenia wyjątkowy klimat, sprzyjający odpoczynku.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Wybór oświetlenia do pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Powinno być przede wszystkim funkcjonalne, a jednocześnie wprowadzać do wnętrza bajkowy klimat. Światło główne powinno być jasne i doskonale oświetlać cały pokój. To umożliwi dziecku swobodną zabawę oraz naukę. W pokoju dziecięcym światło może również pełnić funkcję dekoracyjną. Doskonale sprawdzą się między innymi drewniane lamki nocne dla dzieci, o nieco przygaszonej, żółtej barwie światła. Idealne do zasypiania. Warto pamiętać również o lampce na biurko, która ma za zadanie ułatwić odrabianie lekcji. Pokój dziecięcy rządzi się swoimi prawami, dlatego możemy odrobinę zaszaleć i wybrać lampy w żywych kolorach lub we wzory, co doskonale urozmaici przestrzeń i z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym.