Od stanu surowego do wykończenia pod klucz
Budowa domu składa się z kilku etapów, a każdy z nich wymaga nie tylko sporo pracy, ale także nakładu środków. Pierwszym etapem jest stan surowy otwarty. Następnie, kolejny jest stan surowy zamknięty domu, który znacznie różni się od stanu deweloperskiego. Sprawdź, jakie elementy wykończenia są niezbędne - od stanu surowego zamkniętego po wykończenie pod klucz.
Stan surowy zamknięty - co oznacza?
Stan surowy zamknięty to bardzo ważny etap budowy domu. Zanim przejdziemy do tego etapu, dom znajduje się w stanie surowym otwartym, czyli znajdują się w nim takie elementy, jak ściany nośne, pokrycie dachu, strop czy komin. Aby doprowadzić dom do etapu stanu surowego zamkniętego, budynek powinien zawierać konkretne elementy. Są to między innymi okna, dach, kompletna konstrukcja nośna czy drzwi zewnętrzne Poznań. Na tym etapie odbywa się także stawianie ścianek działowych wewnątrz budynku czy montaż rynien i obróbki blacharskie w obrębie dachu. Tego typu prace są niezbędne, aby uznać stan budynku za surowy zamknięty. Drzwi zewnętrzne, okna oraz dach pozwalają na zabezpieczenie domu przed działaniem zewnętrznych warunków atmosferycznych, jak opady deszczu lub śniegu.
O czym pamiętać przed rozpoczęciem etapu stanu surowego zamkniętego?
Stan surowy zamknięty to etap, po którego ukończeniu dom gotowy jest do wykończenia pod klucz. Na tym etapie widoczna jest już zaplanowana wcześniej wizja oraz projekt wyglądu budynku. Właściciele domu, przed rozpoczęciem tego etapu powinni już posiadać wiedzę, jak będzie wyglądać pokrycie dachowe, okna i drzwi zewnętrze. Wybrana powinna być także brama garażowa - segmentowa, uchylna czy rolowana. Powinniśmy także zaplanować konkretne miesiące, w których zakończy się doprowadzanie budynku do stanu surowego zamkniętego. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac w takim okresie, aby zakończyły się one na wiosnę. Dzięki temu możemy od razu przystąpić do wykończenia wnętrza domu, nie robiąc zimowej przerwy.
Wykończenie pod klucz
Ostatnim etapem wykończenia domu jest wykończenie pod klucz. Na tym etapie odbywają się różnego rodzaju prace. Wykańczanie wnętrz rozpoczyna się od instalacji wodno-kanalizacyjnej. Następnie, w kolejnym etapie wykańczane są ściany oraz izolacja podłóg. Po zakończeniu tego typu prac, możemy rozpocząć wykańczanie domu pod klucz. Składa się na to malowanie ścian czy położenie podłóg. Jest to etap najbardziej wyczekiwany przez właścicieli domu. Można zatem przystąpić do urządzania wnętrza. Podczas aranżacji pomieszczeń, warto wziąć pod uwagę wygląd zewnętrzny budynku. Dzięki temu całość będzie spójna i estetyczna. Jeśli zdecydowaliśmy się na drewniane elementy elewacji, zastosujmy je także wewnątrz domu. Na przykład wybierając drewniane komody czy stoły okrągłe dębowe. Pamiętajmy o zachowaniu jednolitej kolorystki, dzięki czemu nasz dom będzie wyglądał stylowo i nowocześnie.