Trendy na rynku najmu powierzchni biurowych

Trendy na rynku najmu powierzchni biurowych

Rynek powierzchni biurowych z roku na rok się dynamicznie rozrasta. Napływający zagraniczni inwestorzy szukają przyjaznych miejsc do pracy, co tworzy duży popyt na powierzchnie biurowe w prestiżowych dzielnicach biznesowych tj. Olivia Business Center. Potrzeby nowych klientów cały czas się zmieniają, a to powoduje nowe zjawiska na rynku biurowców. Poniżej przedstawiamy trendy, odmieniające rynek powierzchni biurowych.

Większe zapotrzebowanie na przestrzenie typu swing space

Z każdym rokiem na znaczeniu zyskuje elastyczna przestrzeń, którą najemcy mogą elastycznie zmieniać. Przestrzenie dostosowane do ciągłych zmian nazywają się właśnie swing space. Szybka przeprowadzka lub zmiany aranżacyjne nie stanowią większego problemu. Coraz więcej korporacji ceni sobie taką możliwość w przypadku konieczności rozbudowania kadry pracowniczej lub zmiany składu w wyniku zmiany specyfiki projektów. Potrzeba ta jest spełniana poprzez wynajmowanie powierzchni swing space. Od kilku lat Ci deweloperzy inwestycji biurowych, którzy nie oferują takich przestrzeni, mogą tracić na konkurencyjności. Biura do wynajęcia (Szczecin i okolice) dysponują takimi przestrzeniami, a to przyciąga nie tylko polskie firmy, lecz także te zagraniczne, pochodzące z Niemiec i państw bałtyckich.

Praca w trybie home office

Pandemia zmieniła świat we wszystkich dziedzinach. W przypadku pracy biurowej wyłonił się nowy kierunek, czyli pełnienie obowiązków zawodowych w domu. Home office pokazał pracodawcom i pracownikom, że za pomocą komputera można pracować w domu, kawiarni, pociągu i właściwie wszędzie tam, gdzie dysponujemy siecią. Wiele firm od 2021 roku oparło swoje funkcjonowanie na home office, co jeszcze efektywniej gospodarować przestrzenią biurową. W odpowiedzi na takie zjawisko deweloperzy biurowców stworzyli oferty biur elastycznych, gdzie jedno biurko jest poświęcone jednemu zespołowi. Systemy rezerwacyjne takiego biurka pozwalają zoptymalizować koszty eksploatacyjne powierzchni biurowej i zwiększyć efektywność funkcjonowania całej firmy.

Wzrost znaczenia dostępu do biur

Co roku raporty z rynku nieruchomości pokazują, że w Polsce wciąż panuje deficyt powierzchni biurowych. Przykładowo w Warszawie nigdy nie było większego deficytu. Takie zjawisko stawia deweloperów na dominującej pozycji przy podpisywaniu umowy najmu. Potencjalny najemca, chcący wynająć powierzchnię biurową na kilka lat musi wykazać swoją wiarygodność, wypracowaną pozycję na rynku biznesowym i dobrą sytuację finansową.